SPIRÁLNÍ JÓGA vznikla na základě víceletých zkušeností s propojením znalostí o anatomicky správném spirálně vedeném pohybu a funkčních řetězcích lidského těla s více než dvacetiletou praxí Iyengar jógy.

Byl tak vytvořen ucelený systém cvičení zaměřený na zdravotní aspekty jógy. Učí správnému provedení jógových poloh a správnému dýchání. Využívá klasický jógový přístup propojení těla, mysli a dechu.  

 

Cvičení Spirální jógy je typické individuálním přístupem, proto je vhodné pro všechny věkové kategorie, pro muže i ženy. Zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zvyšuje ohebnost a celkově posiluje. Zaměřuje se především na zpružnění a zpevnění páteře a velkých kloubů, a tím podporuje správné držení těla a správné dýchání. 

Pomáhá při bolestech zad, při problémech s páteří a klouby, při migrénách, dýchacích a oběhových onemocněních a dalších „civilizačních“ neduhů. Je dobré pro všechny, kteří potřebují duševní a tělesné uvolnění a regeneraci, je vhodné i jako doplněk a kompenzace sportu. Vede k celkové harmonizaci těla i duše pro spokojený život :-).

 

JÓGA PODLE IYENGARA (IYENGAR-JÓGA) je důsledně propracovaná metoda jógy, přizpůsobená potřebám dnešního člověka. Byla vyvinuta indickým učitelem B.K.S. Iyengarem, jednou z nejuznávanějších osobností současné hathajógy. Má několik milionů příznivců na celém světě.

Klade důraz na správné provedení pozic a využívá pomůcek, které náročné ásany usnadní nebo naopak lehké cíleně ztíží tak, aby jógové pozice byly přesně provedené. To vede k rychlému pokroku a vysokému účinku cvičení.

 

Cvičení vhodně doplňuje i KINEZIOLOGICKÁ nauka o myofasciálních liniích, které úzce souvisí s průběhem energetických drah. Uplatňování těchto poznatků ovlivňuje práci v jógových polohách, vyrovnává svalový tonus a  vylepšuje symetrické držení těla.


Cvičební pomůcky:

Spirální jóga, stejně jako Iyengar-jóga, je charakteristická používáním cvičebních pomůcek ke zdůraznění terapeutického účinku ásan.

Systémem pomůcek obohatil jógu zakladatel Iyengar-jógy, B.K.S Iyengar.

 

B.K.S. Iyengar pomůcky vyvinul a postupně zdokonalil při výuce jógy v Americe a západní Evropě, díky odlišným pohybovým možnostem tamních cvičenců, jako následek nezdravého životního stylu. Vypracoval přesné postupy, jak polohy zaujímat a jak v nich pracovat, abychom v sobě zharmonizovali protichůdné energie slunce – ha a měsíce – tha (asi znáte obdobu taoistického jang a jin).

Pomůckami si například nastavujeme délku paží, v sedech podkládáme pánev při ztuhlých kyčlích a podobně, nebo nás učí správnému pohybu / směru pohybu určité části těla.

Základní sada pomůcek, které používáme při cvičení, obsahuje:

neklouzavou podložku, čtyři pěnové bločky, 2 cihličky, jednu deku a jeden popruh.

Dále využíváme válcové polštáře, stěny, židle, závěsy ze zdi a stropu, zátěžové pytle, relaxační sáčky na čelo a oči, dřevěné můstky a další.

Spirální jóga navíc ještě používá cvičení s míči Sball, které převzala ze Spiraldynamik, od paní Susanne Oeterli.

 

Veškeré potřebné pomůcky lze zakoupit v Domě Jógy v Hlavici